SIC Integrated Circuit Chip MSC030SDA170B Rectifiers Single Diodes TO-247-2 Through Hole
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : MSC030SDA170B
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : TO-247-2
Part Number : MSC030SDA170B
Junction-to-case thermal resistance(Typ) : 0.24 °C/W
Forward voltage(IF = 30 A, TJ = 25 °C) Typ : 1.5V
Forward voltage(IF = 30 A, TJ = 25 °C) Max : 1.8V
Supplier Device Package : TO-247-2
Junction-to-case thermal resistance(Max) : 0.35 °C/W
Contact Now
Product Description Of MSC030SDA170B
MSC030SDA170B Single Diodes - Rectifiers Single Diodes, 1700V Silicon Carbide (SiC) Schottky Barrier Diodes (SBDs).
Specification Of MSC030SDA170B
Part Number MSC030SDA170B
Technology
SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1700 V
Current - Average Rectified (Io)
82A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 30 A
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Features Of SIC Integrated Circuit Chip
  • Maximum DC reverse voltage: 1700 V
  • VRRM Maximum peak repetitive reverse voltage: 1700V
  • Operating junction and storage temperature range: –55 to 175 °C
  • TL Lead temperature for 10 seconds: 300 °C
  • EAS Single pulse avalanche energy (starting TJ = 25 °C, L = 0.22 mH, peak IL = 30 A) 100 mJ