31A Silicon Carbide Schottky MSC010SDA170B SIC Integrated Circuit Chip TO-247-3
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : MSC010SDA170B
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : TO-247-3
Part Number : MSC010SDA170B
Package / Case : TO-247-3
DC forward current(Max) TC = 135 °C : 14A
Power dissipation(TC = 110 °C) : 71W
Working peak reverse voltage(Max) : 1700V
Forward voltage(IF = 10 A, TJ = 175 °C) Typ : 2.1V
Contact Now
Product Description Of MSC010SDA170B
MSC010SDA170B is Zero Recovery Silicon Carbide Schottky Diode, 1700 V, 10 A SiC SBD in a TO-247 package.
Specification Of MSC010SDA170B
Part Number: MSC010SDA170B Technology: SiC (Silicon Carbide) Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1700 V Current - Average Rectified (Io) (Per Diode): 31A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.8 V @ 30 A Speed: No Recovery Time > 500mA (Io)