238W Automobile Chips AFGHL40T65SPD IGBT Trench Field Stop Transistors TO-247-3
ShenZhen Mingjiada Electronics Co.,Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Original Factory
Model Number : AFGHL40T65SPD
Certification : Lead free / RoHS Compliant
Place of Origin : CN
MOQ : 10
Price : Contact for Sample
Payment Terms : T/T, L/C, Western Union
Delivery Time : 5-8 work days
Packaging Details : TO-247-3
Part Number : AFGHL40T65SPD
Thermal resistance junction−to−case, for Diode : 1.71°C/W
Collector Current @ TC = 100°C : 40A
Current - Collector (Ic) (Max) : 80 A
Reverse Recovery Time (trr) : 28 ns
Diode Forward Current @ TC < 100°C : 20A
Contact Now
Product Description Of AFGHL40T65SPD
AFGHL40T65SPD IGBT Trench Field Stop Transistors - 238W Single IGBTs Transistors, package is TO-247-3​, Transient Gate−To−Emitter Voltage is ±30V.
Specification Of AFGHL40T65SPD
Part Number: AFGHL40T65SPD Vce(On) (Max) @ Vge, Ic: 2.1V @ 15V, 40A
Thermal Resistance Junction−To−Ambient: 40°C/W Gate Charge: 68 NC
Thermal Resistance Junction−To−Case, For IGBT: 0.63°C/W Switching Energy: 250µJ (on), 90µJ (off)
Features Of​ Automobile Chips
  • Low Saturation Voltage: VCE(Sat) = 1.6 V (Typ.) @ IC = 40 A
  • 100% of the Parts are Tested for ILM
  • Thermal resistance junction−to−case, for IGBT: 0.63°C/W
  • Thermal resistance junction−to−ambient: 40°C/W